Miras Hukuku

Miras hukuku; Kişinin hak ve hürriyeti ana rahmine düştü andan itibaren yaşama hakkıyla başlar. Kişi hak ve özgürlükleri tam doğum gerçekleştiği an itibaren bağlı bulunduğu ve vatandaşı olduğu ülkenin kanunları gereğince korunmaya başlar. Kişinin ana karnından tam doğum gerçekleştirerek ölümüne kadar yaşamış olduğu süre kapsamında ülke kanunları gereğince hak ve özgürlüklerinin korunmasına ilişkin kanunlar hukuk aracılığı ile sağlanmaktadır. Dolayısıyla kişinin ölümünden sonra da oluşabilecek birtakım hak ve borçları bulunmaktadır. Kişinin ölümünden itibaren ortaya çıkan bu ve bunun gibi birtakım durumların kendinden sonra gelen mirasçılarına aktarılması gibi durumları söz konusudur. Oturma hakkı ya da intifa hakkı gibi kişinin kendisine verilen hakların dışında kalan, taşınır ya da taşınmaz mallara ilişkin, bırakmış olduğu borçlara ilişkin doğacak birtakım hak ve durumlarının mirasçılarına aktarılması durumu miras hukukunun konusunu oluşturmaktadır. Anayasanın 35. Maddesinde yer alan her bireyin mülkiyet veya miras hakkına sahip olabileceği hususuna dayalı olan haklardan yararlanması adına durumlar ancak kanunlar ile sınırlandırılabilir.

Miras kavramı her zaman olumlu yönde gitmez. Çünkü kişinin ölümünden dolayı ortaya çıkabilecek borç durumunda bu borçların da bağlı bulunduğu mirasçılarına intikal etme süreçleri bulunmaktadır. Borç reddi davaları bu şekilde oluşturulmaktadır. Bu nedenle kişilerin her türlü mirasa ilişkin ve borca ilişkin dava sonuçlandırılmaları da Alıcı Hukuk Bürosu tarafından çözümlenmektedir.

Alıcı Hukuk Bürosunun Miras Hukuku na İlişkin Çalışma Alanları

  • Mirasçılık belgesinin alınması
  • Mirasçılık belgesinin iptali
  • Mirasta defter tutulması
  • Vasiyetname iptali
  • Vesayet davaları, kayyum davaları
  • Vasiyetname davası, vasiyetname itiraz davaları
  • Mirasçılık haklarının korunmasına ilişkin oluşacak davalar
  • Tenkis davları
  • Mirasta iade davaları
  • Mirasçının haklarının korunmasına ilişkin alınan her türlü önlem, tedbir ve kararlar

Yukarıda yer alan her türlü miras konusuna ilişkin açılmış olan dava konularının birkaçı burada bulunmaktadır. Alıcı Hukuk Bürosu avukatlarının miras hukuku alanında deneyimlenmeleri sonucunda kişinin mirasa ilişkin her türlü haklarının korunması, kanunlar ile korunmaktadır. Sizler de miras hukuku kanunlarının korumacı yaklaşımdan doğan haklarınızı bilmek için danışmanlık hizmeti alabilir ya da dava sürecini bu kapsamda başlatabilirsiniz. Miras hukukuna ilişkin olarak ortaya çıkan her türlü çalışmalarda Alıcı Hukuk Bürosu randevusu alarak, firmamız ile anlaşabilirsiniz.

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Temmuz 2022
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031